Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Janusza Korczaka
w Sokołowsku

Uroczyste Pasowanie na Ucznia

Dnia 20 października 2022r. o godz. 9.00 odbyło się Pasowanie na Ucznia.

Dzieci z klasy I przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego, pod okiem wychowawczyni – Wioletty Mielczarek. Uczyły się wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób.

Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w świąteczne stroje galowe, piękna dekoracja, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Uczniowie klasy pierwszej wraz z  koleżanką i kolegą z klasy III, przedstawili program artystyczny. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.

Część oficjalną poprowadziły przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego – uczennice klasy VIII. By wszystko „grało” zadbali chłopcy z klasy VIII. Dostojnie zaprezentowali się  członkowie pocztu sztandarowego z klasy VII.

Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków i trzecioklasistów gromkimi brawami. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonała Dyrektor Szkoły – Grażyna Lektarska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Janusza Korczaka w Sokołowsku.

Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów przez wychowawczynię i legitymacji szkolnych przez Panią Dyrektor, która pochwaliła umiejętności najmłodszych uczniów i życzyła Im samych miłych i radosnych chwil w szkole.

Pierwszaki otrzymały również życzenia i upominki od zaproszonych na uroczystość gości: pana Andrzeja Lipińskiego – Burmistrza Mieroszowa, pana Mariusza Pawlaka – Zastępcy Burmistrza Mieroszowa, pana Maciejowskiego – Prezesa zarządu Sanatoria Dolnośląskie, pani Marzeny Górskiej – Pyrz – Dyrektora ds. Organizacyjnych,  pani Zofii Przygody – Sołtysa Sokołowska, pań: Małgorzaty Czachor i Dominiki Zimnowodzkiej – Radnych Gminy Mieroszów, oraz pani Eweliny Małys – Przewodniczącej Rady Rodziców.

Po uroczystej akademii, zaproszeni goście udali się do pokoju nauczycielskiego, a pierwszoklasiści do klasy, na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

To nie była jedyna niespodzianka przygotowana przez Rodziców, którzy zadbali, by ten dzień był dla dzieci  niezapomniany. Zorganizowali wycieczkę do Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki, gdzie odbyły się warsztaty ceramiczne. Pierwszaki malowały gipsowe odlewy i rzeźbiły w glinie. Swoje prace mogły zabrać na pamiątkę do domu.

Te  ważne chwile, związane ze szkołą, na pewno utkwią im na długo w pamięci. Mamy nadzieję, że Uczniowie (jak ślubowali) będą starali się „swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość Sobie, Rodzicom i Nauczycielom”.

Wioletta Mielczarek

Comments are closed.